Call Us: 716.601.7300

11 TIPS FOR EATING PALEO ON A BUDGET

paleo-on-a-budget

The question always comes up.  “How do I afford to eat like this?”  And it is a valid question.  There is no way around it.  Eating “healthy” or “Paleo” or whatever you want to call it gets a lot pricier than the $1 menu (read as lowest common denominator of food).  Then there is also the added time it takes to prepare your own meals which is a whole other bag of issues to be discussed at a later date.  For right now lets stick to the cost issue.  But before we get to penny pinching we need to readjust our baseline.  MAKE FOOD A TOP PRIORITY!  Sounds like common sense right?  In fact I would wager that if you go to our gym or frequent this website that you have made food a priority but that is not always the case.  Make the decision that your health is of the utmost importance to you then understand that food has the biggest impact of ANY variable on that.  Once you have done that here are some tips from Laura at Wellness Now on getting the most out of your grocery budget.

1. Look for local farms and food coops offering raw dairy products, eggs, produce, and grass-fed meat. This will allow you to cut out the middleman and save money. Buying in large quantities, such as a side of grass-fed beef, can also save you money in the long run as long as you have room to freeze it (and you consume it before it goes bad). Also don’t forget that healthy meat does not mean boneless skinless chicken breast and filet minon.  Many of your cheaper cuts are just as healthy as well as tastier if you cook them right.

2. Skip prepared or pre-cut foods, which can cost up to double the amount as the unprepared versions.

3. Plan your meals ahead of time (including cooking large batches and freezing some for later) so you don’t splurge on expensive, unhealthy fast- food at the last minute.

4. Buy lots of fresh veggies (just make sure you use them before they go bad).

5. Only buy what you need. Keep track of what’s in your pantry so you don’t double-up on foods unnecessarily.

6. Clip coupons and use them when you can (but don’t buy something just because it’s on sale).

7. Watch the register when you check out of the grocery store. They often ring up wrong prices, at your expense.

8. Shop with a calculator so you can determine if it’s really a better deal to buy something in bulk.

9. Watch weekly specials, and be aware of what’s really a good price. You can often find organic produce on sale for less than conventional produce if you know what prices to watch for.

10. If you have the space, grow your own fresh veggies such as greens, broccoli, tomatoes, cucumbers, string beans, etc.

11. Remember this rule of thumb: Fresh food is always better than frozen, but frozen is better than canned.

Submitted by Wellness Now, LLC – a comprehensive wellness provider offering specialized nutrition programs for Crossfit Buffalo. For more information contact us at (800) 476-0881, info@wellnessnowllc.com, www.wellnessnowllc.com. Like us on Facebook – www.Facebook.com/WellnessNowLLC

7 Comments

Leave a Reply

*

captcha

Please enter the CAPTCHA text